Το ΚΠΕ Βελβεντού-Σιάτιστας σε συνεργασία με το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Μακεδονίας θα υλοποιήσει ημερίδα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης ανοιχτή για τους Δημότες με θέμα «Αιθαλομίχλη. Η ρύπανση της ατμόσφαιρας και οι επιπτώσεις στην υγεία από την καύση στερεών και ορυκτών καυσίμων». Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2020 στο Πνευματικό Κέντρο Βελβεντού.
Η ημερίδα πραγματοποιείται σε συνεργασία με το Δήμο Βελβεντού και το Τμήμα Περιβάλλοντος της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας.
Η ημερίδα θα γίνει χωρίς δαπάνες για το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και για το
Δημόσιο.

Download this file (ΑΙΘΑΛΟΜΙΧΛΗ.doc)ΑΙΘΑΛΟΜΙΧΛΗ.doc[ ]162 kB

Σε συνεργασία με το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Μακεδονίας, τα ΚΠΕ Βελβεντού – Σιάτιστας, Ποροΐων Σερρών και Μελίτης Φλώρινας συνδιοργανώνουν τριήμερο σεμινάριο ενημέρωσης και εργαστηριακών δράσεων Β΄ επιπέδου, για εκπαιδευτικούς, στο πλαίσιο της πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) - Περιβαλλοντική Εκπαίδευση» του επιχειρησιακού προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020», Άξονας προτεραιότητας 6, με τίτλο: «Νερό: παραδείγματα σύγχρονης διαχείρισης και παιδαγωγικές εφαρμογές στο πλαίσιο της αειφορίας».
Το σεμινάριο διάρκειας 25 διδακτικών ωρών, θα πραγματοποιηθεί στο Βελβεντό την Παρασκευή 29/3/2019, το Σάββατο 30/3/2019 και την Κυριακή 31/3/2019. Το σεμινάριο απευθύνεται σε 42 εκπαιδευτικούς Π/βάθμιας και Δ/βάθμιας Εκπαίδευσης ως εξής.

Π/βάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης 5, Δ/βάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης 5, Π/βάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών 4, Δ/βάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών 4, Π/βάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς 3, Δ/βάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς 3, Π/βάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας 3, Δ/βάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας 3, Π/βάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας 3, Δ/βάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας 3, Π/βάθμιας Εκπαίδευσης Ξάνθης 3, Δ/βάθμιας Εκπαίδευσης Ξάνθης 3

Το ΚΠΕ Βελβεντού-Σιάτιστας, οργανώνει διήμερη ενημερωτική και εργαστηριακή δράση, στο πλαίσιο της πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) - Περιβαλλοντική Εκπαίδευση» του επιχειρησιακού προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020», Άξονας προτεραιότητας 6, με τίτλο: «Μεθοδολογία υλοποίησης Προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπ/σης για μαθητές με προβλήματα αναπηρίας».
Το σεμινάριο διάρκειας 17 διδακτικών ωρών, θα πραγματοποιηθεί στο Βελβεντό το Σάββατο 24 Νοεμβρίου 2018 (ώρες 09.00-20.00) και την Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2018 (ώρες 09.00-14.30).
Το σεμινάριο απευθύνεται σε 40 εκπαιδευτικούς Π/βάθμιας και Δ/βάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης.