- Άφιξη της μαθητικής ομάδας στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ. Υποδοχή και ξενάγηση στους χώρους του. Σύντομη ενημέρωση για το ρόλο του ΚΠΕ και τα προγράμματά του. Γενική αναφορά στην ιστορική και πολιτιστική παράδοση του Βελβεντού  (έργα ανθρώπων σε αρμονία με τη φύση). Παρουσίαση των  αξιόλογων Βυζαντινών ? μεταβυζαντινών μνημείων του τόπου  μας με τη χρήση πολυμέσων

- Περιήγηση στους δρόμους της βυζαντινής μας κληρονομιάς. Οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες  επισκέπτονται τον προς μελέτη  χώρο μαθαίνουν τη ιστορία των βυζαντινών μνημείων, ακούν μύθους,  θρύλους και παραδόσεις του τόπου μας , παρατηρούν τα αρχιτεκτονικά στοιχεία, τα υλικά κατασκευής, τη ζωγραφική και ξυλογλυπτική τέχνη. Με απλές δραστηριότητες πεδίου αποτυπώνουν σε φύλλα εργασίας τα κύρια σημεία της θεωρητικής προσέγγισης του προγράμματος.

- Επιστροφή στο Κέντρο και ώρα για δημιουργία. Οι μαθητές γίνονται, αγιογράφοι, ψηφοθέτες, ξυλογλύπτες, ζωγράφοι, ποιητές, πηλοπλάστες, διασκεδάζουν παίζοντας ?παραδοσιακά παιχνίδια.

- Λήξη του προγράμματος. Αναχώρηση των μαθητών