Τα βασικά εκπαιδευτικά περιβαλλοντικά προγράμματα του ΚΠΕ Βελβεντού είναι εμπνευσμένα από το φυσικό και κοινωνικό περιβάλλον της περιοχής με άξονες το βουνό, την γεωργία, το νερό, την υδροκίνητη ενέργεια, τη διατροφή, τα μνημεία, το οικιστικό περιβάλλον, το μουσείο κα.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΔΡΑΣΗΣ ΠΗΛΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ- ΑΓΓΕΙΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

ΓΙΑ ΑΡΧΗ… ΧΩΜΑ

Η Αγγειοπλαστική είναι μία από τις αρχαιότερες τέχνες και έχει να κάνει με την κατασκευή κυρίως πήλινων αγγείων. Αποτελεί κατηγορία της κεραμικής τέχνης, που αναφέρεται στον πηλό και σε όλες τις μορφές που μπορεί να πάρει.

Στην ουσία η κεραμική, ικανοποιούσε από την Προϊστορική εποχή, τις διάφορες ανάγκες της καθημερινής ζωής του ανθρώπου για κάποια στοιχειώδη σκεύη, και χρησιμοποιώντας το πιο απλό και άμεσο υλικό, το χώμα, με υποτυπώδη επεξεργασία, λίγο νερό, μπορούσε να το μετατρέψει σε πηλό, και να δημιουργήσει έργα που μπορούμε να πούμε ότι σφράγισαν την εξέλιξη του πολιτισμού.

Η πρώτη ύλη που χρησιμοποιείται για τη δημιουργία του πηλού είναι το χώμα (άργιλος).  Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα συγκεκριμένο είδος χώματος αλλά μπορεί και να χρησιμοποιηθεί μείγμα από διαφορετικούς αργίλους. Η άργιλος που θα χρησιμοποιηθεί για αγγειοπλαστική πρέπει να έχει όσο το δυνατόν μικρότερη περιεκτικότητα σε άμμο και ασβέστη.

Παρατηρώντας τις πρώτες ύλες, άργιλο - πηλό, τις φόρμες και την τεχνική κατασκευής αλλά και τον τρόπο ψησίματος που χρησιμοποιούσαν οι αρχαίοι πρόγονοί μας, νιώθουμε ότι η μοναδική αυτή τέχνη έχει περάσει δια μέσω των αιώνων χωρίς ριζικές αλλαγές και συνεχίζεται ακόμα και σήμερα στον τόπο μας.

(Πηγή: http://www.e-thrapsano.gr)

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΘΕΜΑΤΟΣ

• Το έδαφος είναι ένα πολύπλοκο, φυσικό και βιολογικό σύστημα, στηρίζει τη ζωή και βοηθά στη διατήρηση της βιοποικιλότητας.
  • Ως βασικό συστατικό του περιβάλλοντος βρίσκεται σε άμεση συνάρτηση και διαρκή αλληλεπίδραση με τον αέρα και το νερό.
  • Κατηγορίες εδαφών.
  • Αποτελεί την κρυψώνα αρχαίων πολιτισμών.
  • Οι άνθρωποι από την αρχαιότητα μέχρι και σήμερα χρησιμοποίησαν τον πηλό για την κατασκευή χρήσιμων σκευών αξιοποιώντας μόνο στοιχεία της φύσης  (χώμα, νερό, φωτιά, αέρας)
  • Η αναγκαιότητα της ανακύκλωσης για την προστασία του εδάφους.
  • Το έδαφος δεν αποτελεί ανανεώσιμο φυσικό πόρο, γι’ αυτό κρίνεται απαραίτητη η διαμόρφωση περιβαλλοντικής συνείδησης όσον αφορά τη σωστή διαχείρισή του.

ΣΤΟΧΟΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

• Να γνωρίσουν τον πηλό και τις ιδιότητες του,
  • Να γνωρίσουν τα βασικά στάδια της αγγειοπλαστικής καθώς και το επάγγελμα του αγγειοπλάστη.
  • Να γνωρίσουν τα εργαλεία της πηλοπλαστικής και τον τροχό.
  • Να συνειδητοποιήσουν ότι τα στοιχεία της φύσης αποτελούν
  • τέχνη και ότι μπορούμε να δημιουργήσουμε χωρίς τα επιτεύγματα  της  σημερινής τεχνολογίας.
  • Να καλλιεργήσουν τη φαντασία και τη δημιουργικότητα τους.

ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

-         Το θεωρητικό μέρος του προγράμματος περιλαμβάνει

φωτογραφικό υλικό, παρουσίαση στην αίθουσα προβολών, αφήγηση/ ανάγνωση του παραμυθιού «Ένα γουρούνι με ταλέντο» για την ενεργοποίηση και την εξασφάλιση της συμμετοχής  των μαθητών. Επίσης, τα παιδιά ξεναγούνται στο χώρο της πηλοπλαστικής - αγγειοπλαστικής και συμμετέχουν σε ομαδικά παιχνίδια (π.χ. γίνονται γλύπτες). Με τα εικονογραφημένα ταμπλό γνωρίζουν τον αγγειοπλάστη και πώς από το χώμα φτιάχνει τον πηλό.

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

-         Οι δραστηριότητες που πραγματοποιούνται οργανώνονται βάσει

των ΑΠΣ- ΔΕΠΠΣ Νηπιαγωγείου και Δημοτικού Σχολείου. Επίσης λαμβάνονται υπόψη η ηλικία των παιδιών και η σχολική ύλη.

1. Επίδειξη του τροχού αγγειοπλαστικής ως βασικού εργαλείου.

2. Τα παιδιά γίνονται αγγειοπλάστες και πλάθουν πρώτα με τα χέρια.

3. Χρησιμοποιούν απλά εργαλεία για να δώσουν τη μορφή που επιθυμούν.

4. Χαράσσουν τον πηλό.

5. Ζωγραφίζουν και διακοσμούν τις κατασκευές τους.

ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

- Μυκηναϊκός πολιτισμός

- Κυκλαδικός πολιτισμός

- Γεωμετρικά χρόνια