Εισηγητές της ημερίδας ήταν οι, Ζήσης Σίμος, Υπεύθυνος λειτουργίας του ΚΠΕ Γρεβενών, Σαμαράς Κωνσταντίνος, Υπ. Λειτ. ΚΠΕ Βελβεντού - Σιάτιστας, Άννα Μπατζή, Γεωλόγος, Βαγγέλης Βλάχος, Γεωλόγος, Ευαγγελία Τσουκαλά,  Βιολόγος ? Γεωλόγος - Παλαιοντολόγος  Αν. Καθηγήτρια του Α.Π.Θ., Δημήτρης Μπέης, Δάσκαλος ? Μέλος της Π.Ο. ΚΠΕ Γρεβενών, Μαργαρίτα Γεωργαντά, Καθηγήτρια Φυσικής  Αγωγής.

Τις εργασίες της ημερίδας παρακολούθησαν η Περιφερειακή Διευθύντρια κ. Έλενα Ζυγούρη, ο Σχολικός Σύμβουλος και υπεύθυνος επιστημονικής καθοδήγησηςκ. Σούλιος Ιωάννης, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Βοϊου, μαθητές και εκπαιδευτικοί του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας και πλήθος πολιτών της Σιάτιστας.