Το ΚΠΕ Βελβεντού-Σιάτιστας προσκαλεί τα σχολεία της Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπαίδευσης της περιφερειακής ενότητας Κοζάνης εάν το επιθυμούν, να παρακολουθήσουν και να υλοποιήσουν ημερήσια περιβαλλοντικά προγράμματα του Κ.Π.Ε. Βελβεντού-Σιάτιστας μέχρι τις 13/3/2020.
Τα σχολεία θα πρέπει να δηλώσουν συμμετοχή έως τις 30 Ιανουαρίου 2020 με αίτησή τους, που επισυνάπτεται, προς το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Βελβεντού.
Η υλοποίηση των προγραμμάτων θα γίνεται χωρίς δαπάνες για το δημόσιο.

Κατά τη διεξαγωγή των σχολικών προγραμμάτων Π.Ε., στο ΤΔΥ του ΚΠΕ Βελβεντού προβλέπεται δαπάνη προμήθειας τροφίμων (ελιές Καλαμών, τυρί) στο πλαίσιο της υλοποίησης της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΠΕ) – ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» μέσω του επιχειρησιακού προγράμματος «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης».
Προκειμένου να τηρηθούν οι ισχύουσες διατάξεις όπως προβλέπονται από τον Οδηγό Διαχείρισης της πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπ/σης – Περιβαλλοντική Εκπαίδευση» σας καλούμε όσα από τα καταστήματα της Δημοτικής Ενότητας Βελβεντού ενδιαφέρονται να καταθέσουν οικονομική προσφορά για προμήθεια των παραπάνω ειδών σε μικρές ποσότητες και πάντα όταν απαιτείται για τις ανάγκες του προγράμματος «Με το Σιταράκη στου μύλου το δρομάκι», υπογεγραμμένη και σφραγισμένη μέχρι την Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2018.

Για την ασφάλεια και την αποθήκευση των δεδομένων που αρχικά αποθηκεύονται στους Η/Υ, το ΚΠΕ Βελβεντού & Σιάτιστας προτίθεται να προμηθευτεί σκληρούς εξωτερικούς δίσκους (USB) στο πλαίσιο της υλοποίησης της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΠΕ) – ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» μέσω του επιχειρησιακού προγράμματος «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης».
Προκειμένου να τηρηθούν οι ισχύουσες διατάξεις όπως προβλέπονται από τον Οδηγό Διαχείρισης της πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπ/σης – Περιβαλλοντική Εκπαίδευση» καλούμε τους ενδιαφερόμενους από την Π.Ε. Κοζάνης, να καταθέσουν την οικονομική τους προσφορά για προμήθεια σκληρών εξωτερικών δίσκων, υπογεγραμμένη και σφραγισμένη στο ΚΠΕ Βελβεντού μέχρι την Παρασκευή 28 Μαρτίου 2019.

Κατά τη διεξαγωγή των σχολικών προγραμμάτων Π.Ε. και των σεμιναρίων επιμόρφωσης εκπαιδευτικών, στο ΤΔΥ του ΚΠΕ Βελβεντού προβλέπεται δαπάνη προμήθειας ειδών καθαριότητας και υγειινής, στο πλαίσιο της υλοποίησης της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΠΕ) – ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» μέσω του επιχειρησιακού προγράμματος «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης».

Καλούνται οι ενδιαφερόμενοι από τη Δημοτική Ενότητα Βελβεντού να καταθέσουν τη σχετική τους προσφορα, αναγράφοντας τις τιμές των προϊόντων στο σχετικό έντυπο που επισυνάπτεται μέχρι την Τρίτη 23 Οκτωβρίου 2018 στο ΚΠΕ Βελβεντού.

Θα επιλεγούν οι προμηθευτές που καταθέτουν τις χαμηλότερες τιμές για τα είδη που περιγράφονται.